Investiční nemovitost na horách: Proč se pořád vyplatí a má vůbec nějaká rizika? 14.12.2023

 Investiční nemovitost na horách: Proč se pořád vyplatí a má vůbec nějaká rizika?
Nemovitosti jsou stále předmětem nejvýhodnějších konzervativních investic s  bezkonkurenčním poměrem rizika a atraktivního, pravidelného zhodnocení. Nejvyšší výnos nabízejí nemovitosti v  horských střediscích s  nastupujícím potenciálem. Skryté perly českých hor pro vás umíme vyhledat a poradit tak, abyste vydělávali i získali krásné místo pro dovolenou.
Investice do nemovitosti neznamená jen koupit, pasivně čekat na nárůst cen a prodat, nebo tu a tam pronajmout turistům za cenu starostí s  předáváním klíčů či úklidem. Může vydělávat pravidelně i sloužit pro vaši radost bez starostí – stačí najít partnera, který se skutečně vyzná. Jak taková spolupráce probíhá a co je třeba si před investicí promyslet? V  Realityhory.cz pro vás najdeme řešení na míru.

Stanovte si investiční plán – pomůžeme vám
Kolik peněz chcete do koupě nemovitosti investovat, a jaký roční výnos si představujete? Kupujete byt či dům čistě na investici, nebo chcete využívat i pro trávení svého volného času? Je výhodnější koupit jeden větší, luxusnější byt, nebo dva menší apartmány, a třeba i na různých místech? Máte možnost koupě nemovitosti „za hotové“, nebo chcete sáhnout po hypotéce?
To jsou jedny z  hlavních otázek, které je třeba si před koupí investiční nemovitosti promyslet. S  námi se nemusíte obávat, že šlápnete vedle. Spojíme vaše představy s  našimi zkušenostmi a společně projdeme aktuální nabídku nemovitostí a nastavíme poměr vašich priorit tak, abyste byli maximálně spokojení. Poradíme s  výběrem vhodné nemovitosti a navrhneme vám optimální způsob financování.
Věděli jste, že výhodnou možností je i investiční nemovitost na hypotéku? Výdělek z  krátkodobého pronájmu pokryje náklady na splátky hypotéky při zachování osobního využití nemovitosti.

Volba lokality a vyhledání nemovitosti k investici
Pokud chcete, aby vaše nemovitost opravdu vydělávala, nestačí už dnes jít „na jistotu“. Prestižní lokality vzhledem ke kupní ceně už dnes nezaručují kýženou návratnost investice. Příkladem může být střed Prahy a z  hor třeba Špindlerův Mlýn. Zdejší nemovitosti asi nikdy neztratí na hodnotě, ale jejich tržní cena je dnes už tak vysoká, že se návratnost investice do nich pohybuje i v  řádu desítek let.
Naše společnost se zaměřuje na skryté perly českých hor: Atraktivní lokality, které už objevili „fajnšmekři“ a investoři, ale jejichž vrchol teprve přijde. Vytipujeme pro vás ideální místo s  veškerým potřebným zázemím a jistým rekreačním i investičním potenciálem. Pomůžeme vám najít optimální balanc mezi emocemi a rozumem a společně najdeme nemovitost v  lokalitě, kterou si zamilujete.
Věděli jste, že výnos v  Praze je aktuálně 3,3  % z  pořizovací ceny, na horách se pohybuje kolem 4,5 až 5  %, v  některých lokalitách až 8  %, což znamená návratnost vstupní investice v  horizontu 12 let.Kolik vydělá pronájem nemovitosti na horách

Zájem o krátkodobý pronájem raketově vzrostl i díky pandemii koronaviru, v  níž rekreační nemovitosti nabídly relativně jistý výdělek i za velmi nejistých okolností. Nemovitosti v  atraktivních horských lokalitách navíc vždy počítají s  časovými okny pro vlastní rekreaci majitele a kromě téměř jistých příjmů z  pronájmu nabízejí i zhodnocení v  podobě růstu tržní ceny nemovitosti.
Jak to funguje, si uvedeme na příkladu dvoupokojového apartmánu pro 2 dospělé a 2 děti v  lokalitách, jako je Loučná pod Klínovcem, Kořenov, Železná Ruda nebo Vrchlabí:
- Hlavní zimní a letní sezóna: 20 týdnů – nájemné za týden cca 16  000  Kč
- Vedlejší sezóna: 24 týdnů – nájemné za týden cca 12  000  Kč
- Využití pro krátkodobý pronájem: 44 týdnů ročně
- Vlastní rekreace: 8 týdnů – příjem 0  Kč
Hrubý roční výnos v  závislosti na vytíženosti:
- V  případě ideální vytíženosti (100  %): až 608  000  Kč ročně
- V  případě vytíženosti 75  %: až 457  000 ročně
- V  případě vytíženosti 50  %: až 302  000  Kč ročněSpráva a pronájem objektu: Nemusíte se o nic starat
Výše uvedené ceny jsou orientační a závislé na nastavení celého chodu a organizace pronájmu. Ten si můžete vést zcela sami – od zalistování nemovitosti na inzertních portálech, přes check-in a check-out hostů až po úklid apartmánu. To je vhodné v  případě, že poblíž nemovitosti sami bydlíte a máte na starost o pronájem a hosty dostatek času i na případné řešení problémů.
Druhou a pohodlnější možností je spolupráce se společností, která tyto služby zajistí za vás. My v  Realityhory.cz jsme schopni převzít kompletní správu nemovitosti a zároveň zajistit optimální vytížení apartmánu podle vašich preferencí. Vaší jedinou starostí tak bude výběr termínů vlastní dovolené a příjemné sledování příchozích příjmů z  pronájmu vaší horské nemovitosti.

Tip: Náklady na zajištění správy a pronájmu, poplatky za energie a služby a daň z  nemovitosti a příjmu si rozpočítejte předem. Pomůže vám to s  nastavením výše nájmu a představou o čistém zisku.

Investiční nemovitost: Výhody, důvody a rizika
Předpokládá se, že tržní ceny nemovitostí dále porostou. Vhodná doba pro investici je tedy právě teď. Stále váháte? Přinášíme odpovědi na otázky, které si možná kladete. V  případě zájmu a dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat a vše probereme osobně na nezávazné schůzce.

Proč kupovat investiční nemovitost? Investiční nemovitosti představují konzervativní, spíše dlouhodobou investici s  nízkou mírou rizika. Při optimálním vytížení ale nabízejí jednu z  nejvýhodnějších investic současnosti s  bezkonkurenčním poměrem rizika a atraktivních a pravidelných výnosů. Nemovitosti na horách navíc patrně nikdy neztratí na atraktivitě.

Co investicí získáte? Pravidelný pasivní příjem z  pronájmu a přinejmenším jistotu  zachování hodnoty vloženého majetku (s přihlédnutím k  prognózám však spíše perspektivu jeho růstu). Vlastní vysněné útočiště v oblíbené horské lokalitě. A také svobodu rozhodování – pokud budete chtít, můžete pronajímání kdykoli ukončit a nemovitost si nechat jen pro sebe či ji prodat.

Proč investovat do horské nemovitosti? Výstavba v  horských oblastech má své hranice a svá omezení. Lze tak předpokládat dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Atraktivních lyžařských rekreačních lokalit navíc v  České republice není mnoho, a když připočítáme tradici lyžování u nás i hojný příliv turistů z  Německa či Polska, je pronájem

Investovat, nebo spořit? Mantra finančních poradců a makléřů zní, že ideální rozložení majetku je na třetiny: 1/3 v  hotovosti (respektive na účtu), použitelná v  případě potřeby jako „finanční polštář“, 1/3 ve výnosných, ale více rizikových  cenných papírech a 1/3 právě v  „jistých“ nemovitostech. Spoření může být vzhledem k  inflaci i ztrátové. Hodnota nemovitosti v  lukrativní oblasti naopak stoupá.

Jak investiční nemovitost zatraktivnit? Kromě pohodlí, sportovního zázemí a gastronomického či wellness vyžití dnes lidé hledají i „něco navíc“: Připlatit si neváhají za genia loci, architektonicky unikátní prostor, ale také za interiér, v  němž si užijí pocit luxusu. Právě investice do stylově vyladěného prostoru může být bonusem, který vaši nemovitost odliší od ostatních.Dlouhodobý, nebo krátkodobý pronájem? Dlouhodobé bydlení nájemníka představuje jistotu pravidelného příjmu, na druhou stranu ale výrazně nižší měsíční příjem a v  krajním případě riziko neplatícího nájemníka. Týdenní pronájem bytu 2+kk ve zmíněných lokalitách se často rovná měsíční výši trvalého pronájmu. Pokud byt pronajmete i jen na 14  dní v  měsíci, získáte výrazně více.